Veteráni na Truc Sportovní vozy

Veterán jako investice

Veterán jako investice

Hledáte v dnešní nestabilní době výhodnou investici?

Rozhodně byste měli zvážit nákup historických vozidel. Během posledních dvaceti let se trh klasických automobilů radikálně změnil a nákup veteránů už není pouze doménou nadšenců a sběratelů, ale stává se z nich velice dobrý nástroj pro uchování, zhodnocení peněz a rozšíření investičního portfolia. Na rozdíl od akcií, kryptoměn a podobných investičních komodit, trh s historickými vozy vykazuje dlouhodobý a stabilní růst.

Pokud vás tato možnost zaujala, ale nevíte jak na to, pomůžeme vám. Stejně jako u ostatních, ať už hmotných nebo virtuálních investic, je zde nutné vědět, do čeho se vyplatí investovat a do čeho ne. Na základě vašich požadavků vám pomůžeme najít vlastní portfolio klasických vozidel, které slouží k diverzifikaci finančních prostředků. 

HAGI index

Historic Automobile Group International
Nezávislá investiční společnost se specializovanými odbornými znalostmi v odvětví vzácných klasických automobilů. Na jejich stránkách lze sledovat aktuální vývoj cen historických automobilů včetně vývoje cen jednotlivých značek.

I přes pokles trhu loňských let ovlivněný koronavirovými opatřeními, si trh se sběratelskými předměty v přehledu posledních 10 let drží průměrný růst 71%.
Nejlépe se vyvíjel trh s alkoholem, konkrétně sběratelská whiskey a trh právě s historickými vozy. Jejich zhodnocení dosáhlo průměrně 193%. Tato statistika se netýká pouze vozů výjimečných ve své době, ale zároveň i "obyčejných" typů vozů.

Škoda 120, kterou tři dekády zpět vlastnila většina českých domácností se před 6ti lety prodávala za necelých 30 000,- nyní se její ceny pohybují kolem 100 000,-. Na vůz Tatra 603 si bez renovace připravte 300 000,- a po renovaci až 1,5 milion korun. Pozadu nezůstávají ani motocykly. Před dvaceti lety možná bezcenná Jaweta nebo Stadion se dnes po renovaci prodávají za 50 - 70 tisíc korun.


Největší potenciál však stále zůstává v Itálii. Historická auta z této země dosahují 8,87% p.a., přičemž vozidla značky Ferrari se zhodnotila o 11,3% p.a.

Poradíme vám, jak nejlépe investovat do veteránů. Od výběru vhodných vozů, přes nákup a renovaci až po případný prodej. Investice do veteránů bývá často dlouhodobá a v průběhu času vozidlo vyžaduje určitou péči.